Az optimizmus jó neked. Jót tesz az egészségednek. Táplálni tudja a barátságokat, szakmai kapcsolatokat és fejleszti kommunikációs készségeid. Az optimizmus nem tud és nem is kell, hogy gazdasági, vagy bármilyen más külső tényező által befolyásolható legyen. Alapvetően a hozzáállásodból kell hogy fakadjon, pozitív reakcióidból, a rossz tapasztalatok és szerencsétlen dolgok filozófiai megközelítésében rejlik, és, mint minden tapasztalattal megszerzett készség, időt igényel.
Ami most következik, az néhány útmutató, hogyan is tanulj meg optimista lenni.
Körvonalazzuk a mélypontokat
Paul Stanley, a KISS tagja szerint, ha borzasztó dolgokról akarsz hallani és lelkileg össze akarsz omlani, akkor hallgass híreket. Ha jól akarod magad érezni, menj el egy KISS koncertre. Ha hiszed, ha nem, ez az ember mondott valamit.
Csökkentsd a pesszimista emberekre és az egymás hegyén-hátán tornyosuló nyugtalanító problémákra irányuló figyelmed. Az igazság az, hogy mindkettőből bőségesen akad manapság, de ezek semmit sem tesznek a te optimizmus érzeted érdekében. Próbáld kirekeszteni az életedből az örök borúlátó embereket, válassz egyetlen hír- és médiaforrást és maradj ennél, semmiképp sem ugrálj egyik oldalról vagy cikkről a másikra. Az utóbbit téve óhatatlanul olyan pocsék történetekre, hírekre bukkanunk, melyek egymásra halmozódva pesszimizmust szülnek.
Nevess gyakrabban
Lehet, hogy a legelcsépeltebb tanácsnak hangzik, de a nevetés tényleg erősíti és táplálja az optimizmust. Még kutatói tanulmányok is léteznek, bár kétségkívül ezek túl szubjektívek ahhoz, hogy komoly tudományos alapot képezzenek, mégis azt mutatják, hogy az "utánozd, amíg nem teszed" hozzáállás valóban befolyásolja a te és környezeted lelki állapotát.
Higgy a lehető legjobb eredményben
Nagyon egyszerű, kezd el gyakorolni a "félig teli pohár" látásmódot. Ha indokolt, tételezd fel az események lehető legjobb kimenetelét, de legalábbis összpontosíts az aktuális helyzet legbiztatóbb elemeire. Ha így teszel, egyáltalán nem távolodsz el a valóságtól, csak teljesen friss szemszögből tudod majd megítélni a dolgokat. George Will azt írta Ronald Reagan-ról, hogy az olyan optimisták, mint Reagan, egyáltalán nem valótlannal foglalkoznak, hanem teljesen reális dolgokat hoznak létre, olyanokat mint az észlelés, vágyakozás, ragaszkodás. Miközben nagyon fontos dolog úgy fogadni el a tényeket, ahogyan vannak, az is fontos, hogy kreatívan közelítsük meg őket és ennek megfelelően kommunikáljuk is le .
Tanulj meg konstruktívan reagálni
Ahelyett, hogy mindenben a legrosszabbat lásd, keresd ki a pozitívumokat, főleg ha a barátaiddal beszélgetsz a magán és szakmai helyzetükről. Kapcsold ki a "semmilyen" reakcióid és tegyél aktív lépéseket céljaid megvalósítása érdekében, ne várd, hogy a dolgok csak úgy történjenek. Tedd ugyanezt a barátaiddal: ha valamelyikük elveszíti az állását, sajnálkozhatsz, de egyúttal emlékeztetheted az ő pozitív tulajdonságaira, előző sikereire, azokra a dolgokra, amelyek inspirálóak voltak és változást hoztak az életébe. Ezt egyszerűen, csak pozitív gondolkodásmóddal elérheted.
Minden rosszban van valami jó is
Az optimisták ezt értik, végül is, az élet megy tovább. A sablonos szövegek, pl. "holnap is nap van" és "holnap is felkel a Nap" valójában sokat jelentenek egy optimistának.
Ostobaság lenne azt hinni, hogy a gazdaság örökké gondokkal fog küzdeni. Az optimista sosem ragad meg a "lent" fogalmánál, inkább folyamatosan keresi a felfelé ívelő kiutat, ezalatt újraértékeli lehetőségeit, döntéseit és azt, hogyan válnának ezek hasznára a piac fellendülési folyamatában. Például, az optimista a következőket vonja le magának a gazdasági krízisből: 1) tetemes kölcsönök felhalmozása egyáltalán nem vezet a boldogsághoz, 2) a krízis egy igazán értékes tanulság a fiatal nemzedék számára
Optimistaként sikeres leszek
A XX. század egyik óriási optimistája egy briliáns közgazdász volt, a neve Julian Simson. Miközben a többi közgazdász és környezetvédő panaszkodott a fokozott népesség növekedésre és ontották az "eljön az ítélet napja" próféciát, Simon az ellenkezőjét mondta. Elmélete egyszerű volt: az Emberiség megfelelőn fog reagálni a változásokra és az élet folytatódni fog. A 70-es és 80-as évek összes negatívuma tükrében Simon elszánt maradt és az idő végül őt igazolta.
De akár több évszázadnyira is visszatérve a múltba azt tapasztalhatjuk, hogy annak idején rengeteg rossz hír látott napvilágot a jövőről, rengeteg olvasmányban találkozhatunk az ítélet napja fogalmával, mégis, az élet szépen folytatódott, csupán kisebb változtatásokra volt szükség. A választás a tied, de mint Simon esetében, a legjobb választás az, amelyben a legtöbb remény foglaltatik, és amely végül is átsegít téged egyik napról a másikra az egyre jobb és jobb dolgok eljövetelének tükrében.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése